Criza pandemică din acest an se pare că și-a spus cuvântul și asupra sistemului bancar. Potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei, în primele șase luni ale anului curent, profitul băncilor din Moldova s-a redus cu aproape jumătate de miliard de lei.
La 30 iunie 2020, profitul pe sistemul bancar însuma aproape 655 de milioane de lei, cu peste 43% mai puțin față de perioada similară a anului precedent. Astfel, suma profitului neîncasat s-a ridicat la circa 496 de milioane de lei.
„Micșorarea profitului este determinată, în mare parte, de majorarea cheltuielilor neaferente dobânzilor cu 36,6%, ceea ce constituie puțin peste 616 milioane de lei. Concomitent, s-au majorat cu circa 16 milioane de lei și cheltuielile cu dobânzi”, se menționează într-un comunicat al BNM.
În această perioadă, veniturile totale au constituit 3,7 miliarde lei, majorându-se, comparativ cu perioada similară a anului precedent, cu puțin peste 136 de milioane de lei (3,9%). În structura veniturilor, cele din dobânzi ocupă o pondere de 58,6% (2,1 miliarde lei). Acestea s-au micșorat cu 16 milioane de lei, ca urmare a micșorării ratei medii la credite în monedă națională de la 8,08%, la 30 iunie 2019m până la 7,91%, la 30 iunie 2020.
În prima jumătate a anului 2020, sistemul bancar moldovenesc a înregistrat, însă, o crestere a veniturilor neaferente dobânzilor cu 11,2%, ceea ce constituie peste 152 de milioane de lei. În structura veniturilor, veniturile neaferente dobânzilor au o pondere de 41,4% (1,5 miliarde lei).
La capitolul cheltuieli ale sistemului bancar, în primele șase luni ale anului curent, acestea au constituit trei miliarde de lei, majorându-se, comparativ cu perioada similară a anului precedent, cu aproape 27% sau cu peste 632 de milioane de lei. Cheltuielile aferente dobânzilor au constituit 23,2% din totalul cheltuielilor (0,7 miliarde lei), iar cheltuielile neaferente dobânzilor – 76,8% din totalul cheltuielilor (2,3 miliarde lei).
La 30 iunie 2020, rentabilitatea activelor şi rentabilitatea capitalului băncilor moldovenești constituia 1,4% şi, respectiv, 7,8%, fiind în descreștere cu 1,1% și, respectiv, cu 6,8%, comparativ cu sfârșitul anului precedent.
Vezi și aceste știri

55% dintre toate depozitele bancare din R. Moldova sunt „moarte”. Ioniță: „Puneți banii la depozite la termen în lei pentru 1-2 ani”

În primele opt luni ale anului, aproape 23.000 de credite au fost prelungite sau restructurate, iar numărul împrumuturilor noi a crescut cu 12,3%
