Sondaj printre 150 de moldoveni din diasporă: Aproape 28% nu știu cu cine să voteze, iar circa 29% - ar vota cu Sandu

Sondaj printre 150 de moldoveni din diasporă: Aproape 28% nu știu cu cine să voteze, iar circa 29% - ar vota cu Sandu

Compania iData - Date Inteligente a realizat un sondaj printre 150 de moldoveni care locuiesc peste hotare, în zece zone geografice. Moldovenii din diasporă au fost întrebați cu cine ar vota pe 1 noiembrie, de alegerile prezidențiale. Astfel, 10% ar vota pentru Igor Dodon, 28,6% - pentru Maia Sandu, iar un număr covârșitor nu știu cu cine să voteze, nu pot vota, nu doresc să o facă sau nu au dorit să răspundă. În același timp, compania de sondaje afirmă studiul nu este unul probabilistic, iar eroarea de așantionare nu poate fi determinată. 

...

Conform chestionarului, majoritatea celor întrebați se informează despre politica moldovenească de pe rețelele de socializare sau din site-urile de știri: 88,2% și 80,3% respectiv.

Publicitate
...

...

...

Precizăm că majoritatea sondajelor electorale au loc printre locuitorii țării și nu cuprind moldovenii din diasporă.

Cel mai proaspăt sondaj care precedă sondajul iData, Barometrul Opiniei Publice, arăta că majoritatea respondenților l-ar alege pe Igor Dodon drept șef al statului. Acesta ar acumula 23,2% din voturi. Lidera PAS, Maia Sandu, ar acumula 19,7% din sufragii.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal