Două tinere stabilite în China - una de șase ani, iar alta de zece ani - au parcurs distanțe enorme pentru a vota la alegerile prezidențiale. Una dintre fete, în vârstă de 25 de ani, merge pentru prima oară la vot, fiind stabilită în China încă de la 19 ani, scrie Nordnews.
„Am parcurs un drum de 2000 mii de kilometri până în Beijing, unde se află Ambasada Republicii Moldova. Am 25 de ani și este pentru prima dată când voi vota. Simt că trebuie să fac acest lucru, și o voi face și a doua oară dacă va fi nevoie. Vreau un viitor prosper pentru Republica Moldova,” a spus Gabriela Cojocaru.
Și Elena Jitari din satul Glinjeni, raionul Fălești, care locuiește în China de 10 ani a venit cu un îndemn către alegători.
„Astăzi mergem la vot pentru că indiferent de distanță sau de vremea de afară, nouă ne pasă. Viitorul este în mâinile noastre. Vă îndemnăm și pe voi să mergeți la vot.”
Reamintim că în China a fost deschisă o singură secție de vot, care se află în orașul Beijing, la sediul misiunii.
Vezi și aceste știri

Elon Musk a fost dat în judecată de investitorii Twitter. Miliardarul e acuzat că ar fi manipulat piața

O fostă profesoară de istorie a devenit prima femeie care conduce o unitate de artilerie a Forțelor Armate ale Ucrainei
