
CEC: Alegerile se consideră valide. A fost anunțat al doilea tur de scrutin
Pe 15 noiembrie 2020, cetățenii Republicii Moldova sunt așteptați, din nou, la urne. Aceștia urmează să-și aleagă președintele în al doilea tur de scrutin – fie candidata PAS, Maia Sandu, fie candidatul independent susținut de PSRM, Igor Dodon.
・
Comisia Electorală Centrală (CEC) a aprobat o hotărâre prin care alegerile prezidențiale din 1 noiembrie curent au fost considerate valide. A fost înregistrată o rată de participare de 48,54%, ceea ce reprezintă mai mult de 1/3 din numărul de persoane înscrise în listele electorale.
Respectiv, CEC a stabilit data celui de-al doilea tur – pe 15 noiembrie 2020, la care vor participa cei doi candidați. Maia Sandu, care a luat 487.635 de voturi sau 36,16%, și Igor Dodon, cu 439.866 de voturi sau 32,61%.