Exercițiul de exit-poll urmează a fi efectuat la 100 secții de votare de teritoriul R. Moldova. Comisia a acreditat 150 de persoane desemnate să efectueze sondajul de opinie şi a aprobat modelul legitimației operatorului de interviu.
Membrii CEC au venit chiar și cu recomandări și au atenționat că rezultatul exit-poll-ului are caracter strict sociologic și nu produce efecte juridice. „Unicile rezultate care sunt puse la baza validării alegerilor sunt rezultatele finale”, a precizat Maxim Lebedinschi.
În susținerea ideei, organizatorii sondajului au spus că exercițiu desfășurat la telefon are o marjă de eroare foarte mare, fapt pentru care doresc să-l desfășoare la secțiile de votare.
Amintim că în primul tur de scrutin au avut loc două sondaje de tip after-poll, realizate de comunitatea WatchDog.MD și compania „Intellect Group” în colaborarea cu asociația SPERO.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.