Peste 20 de elevi și aproape 40 de studenți, testați pozitiv la coronavirus în ultima săptămână

Peste 20 de elevi și aproape 40 de studenți, testați pozitiv la coronavirus în ultima săptămână

Nouă copii de grădiniță, 21 de elevi și 36 de studenți au fost testați pozitiv la coronavirus în perioada 30 noiembrie – 4 decembrie. Sunt datele prezentate de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării. În aceeași perioadă de timp, s-au infectat 42 de profesori.

...

În învățământul profesional tehnic, în perioada 30 noiembrie - 4 decembrie, au fost înregistrați 21 de elevi testați pozitiv cu virusul Sars-Cov-2, 16 cadre didactice și 14 angajați din personalul nedidactic și auxiliar. De asemenea, 24 de grupe de elevi sunt plasate în autoizolare.

...

Din numărul total de 1.398 de instituții de educație timpurie, și-au reluat activitatea la decizia fondatorului, 1.321 de grădinițe. În prezent, 23 de instituții și 58 de grupe de copii se află în carantină. Copii confirmați pozitiv cu virusul COVID-19 sunt nouă, iar alți 1.719 de copii se află în autoizolare. 142 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus, în autoizolare se află 229 de cadre didactice. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate 105 persoane, iar alte 234 se află în autoizolare.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.