O mașină de poliție și o ambulanță s-au ciocnit sâmbătă în centrul orașului Saratov. În urma impactului, potrivit Ministerului Sănătății al Federației Ruse, pacientul de pe ambulanță a murit, iar paramedicul a fost rănit, scrie Ria Novosti. De altfel, șefa serviciului de presă al Ministerului de Interne, Anastasia Zakharova, a menționat că ofițerul de poliție care se afla la volanul unui automobil de model Lada, se deplasa regulamentar, însă mașina ambulanței nu avea conectat semnalul sonor. Tragedia a avut loc pe fundalul protestelor în masă în susținerea lui Alexei Navalnîi care se desfășoară în zeci de orașe din Rusia.
„Ca urmare a coliziunii, o ambulanță s-a răsturnat. Conform informațiilor preliminare, Lada, condusă de un ofițer de poliție, născut în 1981, se deplasa regulamentar, dar o mașină de ambulanță a trecut de intersecție fără semnal sonor. În prezent, ofițerului de poliție i-a fost atribuit un control oficial ", a declarat Anastasia Zakharova, șefa serviciului de presă a Ministerului de Interne.
Ea a menționat că polițistul nu era în stare de ebrietate în momentul accidentului.
De altfel, ofițera de presă a ministerului Sănătății din Rusia a declarat că un medic a fost rănit în urma accidentului, iar pacientul care era condus la spital a murit.
Astăzi, au loc manifestații în mai multe orașe din Rusia în sprijinul liderului opoziției Alexei Navalnîi care a fost reținut imediat după sosirea în Rusia și apoi arestat până la data de 15 februarie.
Vezi și: Soția opozantului Alexei Navalnîi a fost reținută. Protestul de la Moscova LIVE
Potrivit presei locale, zeci de oameni protestează, iar sute de manifestanți au fost arestați de forțele de ordine.