
Alexei Navalnîi a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare
Opozantul rus Alexei Navalnîi a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare. Asta au decis astăzi magistrații ruși, iar potrivit hotărârii judecătorești, acesta trebuie să fie ținut într-o colonie.
・
Mai exact, potrivit meduza.io, Navalnîi se va afla într-o colonie de regim general timp de trei ani și jumătate de închisoare, minus perioada petrecută sub arest la domiciliu de aproximativ zece luni.
Un reprezentant al Serviciului Penitenciar Federal a spus că Navalnîi a încălcat regulile perioadei de probă de mai mult de 50 de ori, conform cerințelor condițiilor de condamnare cu suspendare. Parchetul a susținut poziția FSIN, în timp ce avocații politicianului au cerut să fie respinsă petiția serviciului.
În timpul procesului de judecată, poliția a reținut peste 300 de persoane care au venit pentru a-l sprijini pe Navalnîi.
Navalnîi a fost reținut la data de 17 ianuarie. Ulterior, acesta a difuzat o anchetă despre imensa şi fastuoasa proprietate de care ar beneficia preşedintele Vladimir Putin pe malul Mării Negre şi a cărei construire ar fi costat peste un miliard de euro. „Nimic din ce este prezentat nu îmi aparţine”, a reacționat liderul de la Kremlin.
De atunci, în mai multe orașe din Rusia au fost organizate proteste masive în susținerea lui Navalnîi. În timpul demonstraţiilor, au fost arestate peste 3.500 de persoane, printre care soția și fratele opozantului.