Parlamentul a votat, în cadrul ședinței de joi, proiectul de hotărâre cu privire la numirea în funcție a unor membri ai Comisiei de certificare. Este vorba de Ruslan Berzoi, Călin Tomuleț și Dumitru Șevcenco.
„Chiar nu are Republica Moldova și oameni integri? Asupra lui Ruslan Berzoi sunt suspiciuni rezonabile de integritate. Chiar nu ați mai găsit pe nimeni?”, a intervenit deputata Partidului Platforma DA Maria Ciobanu.
„Cetățeanul respectiv a prezentat tot pachetul de documente necesar, inclusiv cazierul. Republica Moldova are mulți cetățeni care pot să participe la concursuri. Noi am început concursul încă în luna iunie și s-a finalizat la data de 22 decembrie 2020. Noi am ales din cei care au aplicat la acest concurs”, a răspuns raportorul proiectului, socialistul Vasile Bolea.
„Nu aplică, fiindcă știu că predomină interesul de partid”, a adăugat Maria Ciobanu.
Deputatul PSRM a comentat: „Domnul Berzoi o să vă asculte și își va rezerva dreptul de a da o replică”.
Comisia de certificare, reprezintă structura împuternicită menită să atribuie statutul de utilitate publică, care activează pe lângă Agenția Servicii Publice, în baza unui regulament aprobat de Guvern.
Comisia este constituită din nouă membri, dintre care trei sunt numiți de Parlament, trei de președintele Republicii Moldova și trei de Guvern. Dintre cei trei membri numiți de fiecare autoritate, cel puțin unul este specialist în domeniul financiar și unul este reprezentant al organizațiilor necomerciale. Membrii Comisiei de certificare sunt selectați în bază de concurs public.
Vezi și aceste știri

Ciobanu, către Gațcan: „Aveți toți dinții în gură? Sunt reduceri la mall” (FOCUS)

Revocarea unui deputat dintr-o comisie parlamentară, soldată cu scandal. Maria Ciobanu: „Jurist din domnul Bolea, ca din mine balerină” (FOCUS)
