PSRM inițiază dialogul cu toate fracțiunile și grupurile parlamentare. Și Năstase începe negocierile

PSRM inițiază dialogul cu toate fracțiunile și grupurile parlamentare. Și Năstase începe negocierile

Socialiștii au anunțat că vor contacta, miercuri, reprezentanții celorlalte fracțiuni și grupuri parlamentare pentru a începe un dialog privind învestirea Guvernului. Și președintele Partidului Platforma DA, Andrei Năstase, a declarat că demarează discuții cu „partidele pro-europene”, începând de la PAS.

„Scopul nostru este de a găsi soluția cea mai eficientă pentru depășirea acestei crize și luarea măsurilor urgente pentru a îmbunătăți viața de zi de zi a cetățenilor. Chiar astăzi, PSRM va contacta reprezentanții celorlalte fracțiuni și grupuri parlamentare pentru a începe un dialog. Aceasta așteaptă de la noi majoritatea cetățenilor țării. Totodată, cerem PAS și Maiei Sandu să înceteze imediat atacurile la adresa Curții Constituționale, pentru decizia pronunțată marți, 23 februarie, să înceteze acțiunile de subminare a statului de drept și acțiunile de uzurpare a puterii în stat. Numai un uzurpator își poate permite să înlocuiască prin sine Constituția unei țări”, menționează PSRM într-un comunicat.

Iar Andrei Năstase a anunțat, în cadrul unei intervenții live pe Facebook: „Am demarat deja exercițiul necesar democratic de a discuta cu șefii partidelor pro-europene responsabile din Parlament, întâi de toate cu PAS, ca mai apoi să discutăm și cu alte partide. E nevoie de a căuta soluții pentru oameni și nu pretexte împotriva lor”.

Declarațiile vin în contextul în care Partidul Platforma DA insistă pe desemnarea lui Andrei Năstase drept candidat pentru funcția de premier. De partea cealaltă, socialiștii, Partidul Șor și ex-democrații de la Pentru Moldova au spus că nu renunță la candidatura Marianei Durleșteanu.

Vezi și: Reacții după decizia CC: Năstase insistă să fie premier, Dodon nu renunță la Durleșteanu

Pe 23 februarie, urmare a unei sesizări depuse de PSRM, Curtea Constituțională a declarat neconstituțional decretul președintei Maia Sandu privind desemnarea repetată a Nataliei Gavrilița pentru funcția de premier, în contextul în care majoritatea formalizată o înaintase pe Mariana Durleșteanu. În schimb, Înalta Curte a declarat inadmisibilă solicitarea socialiștilor de a da apreciere dacă, prin refuzul de a o propune pe Mariana Durleșteanu în funcția de prim-ministru, Maia Sandu a săvârșit o faptă gravă, care ar putea sta la baza inițierii procedurii de suspendare din funcție.

Deși Curtea a statuat că urmează a fi organizate noi consultări între președinte și fracțiunile parlamentare, Maia Sandu a evitat să spună cum va acționa: „Eu nu am să stau să mă uit cum frăția penalilor nu vrea să lase țara din mână și semnează alianțe la fel de ușor cum și-a umplut propriile buzunare. Nu sunt prizonierul funcției. La anticipate sau la referendum, oamenii vor decide viitorul lor și al țării”.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.