Pentru anul 2021, din fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală (AOAM) sunt prevăzuți 1,5 miliarde de lei pentru măsuri de combaterea a virusului COVID-19, informează Compania Naţională de Asigurări în Medicină. Marea parte a banilor vor fi distribuiți pentru serviciile medicale de diagnostic şi tratament al persoanelor infectate.
Marea parte a sumei - 1, 14 miliarde de lei, este planificată pentru tratarea a aproape 90 de mii de cazuri de COVID-19.
11,4 milioane de lei sunt destinați pentru servicii de asistență medicală prestate de subdiviziunea de primiri urgente COVID – 19 (Centrul de triere de la Moldexpo), iar 25,5 milioane reprezintă banii destinați testării la COVID-19 în cadrul asistenței medicale specializate de ambulatoriu.
Nu primim bani din „kuliok”.
Doar oficial, din contribuțiile Membrilor.
Susține redacția Agora
Vezi și aceste știri

Fiecare al doilea copil spune că un necunoscut i-a cerut să expedieze online imagini cu caracter sexual (STUDIU)

O bătrână din Italia a lăsat moștenire de 5 milioane de euro celor nevoiași. Femeia și-a scos rudele din testament
