Liderul PSRM, Igor Dodon, e gata să poarte discuții cu liderul Platformei DA, Andrei Năstase, privind candidatura la funcția de premier. Declarația a fost făcută în cadrul emisiunii „Președintele Răspunde”.
„Noi suntem gata să examinăm orice variantă, dar colegii mi-au dat o declarație de a lui Năstase că „eu sunt gata, dar nu o să îi accept pe aceștia, pe ceilalți”. Andrei, numără-ți soldații tăi. Să spui că de la socialiști nu îi accepți pe toți, iar vrei să îi treci prin chestii de integritate sau ce? Noi suntem gata să discutăm, dar haideți să fim oameni serioși. Ieșiți și spuneți: „Eu, candidat la funcția de premier, am atâtea semnături”. Îmi pare că nu sunt toți din fracțiunea voastră. „Asta e programul meu” veniți și o să discutăm””, a declarat Igor Dodon.
Precizăm că, la începutul anului curent, liderul Platformei DA, Andrei Năstase, a declarat că e gata să își asume guvernarea și a chemat partidele proeuropene la consultări cu președinta Maia Sandu.
Vezi și aceste știri

Reacția lui Igor Dodon, despre intenția Maiei Sandu de a aștepta data de 23 martie: „Este o tentativă de uzurpare a puterii de stat”

„Nu va fi nici referendum, nici anticipate”. Igor Dodon se pronunță ferm pentru votarea unui nou Guvern

Igor Dodon și-a sărbătorit ziua de naștere pe insulele Sahalin și Kurile: „A fost un prilej extraordinar pentru odihnă și pentru meditații”

Deputații PAS și PSRM ar fi negociat data alegerilor parlamentare. Discuțiile au încetat după ce Maia Sandu a refuzat să se vadă cu Igor Dodon

Precipitații abundente în nordul Turciei: Mai multe localități au fost inundate

Vadim Krasnoselski dă asigurări că Tiraspolul dorește pace: Dacă Transnistria este provocată și atrasă în ostilități, va fi fatal pentru pacea din Europa
Advertoriale

Aridon Group – 30 de ani de succes, realizări, clienți fideli și echipă dedicată (VIDEO)

Preotul Petru Ciobanu – printre primii absolvenți ai meseriei de cultivator-procesator de bacifere ai Școlii Profesionale Nisporeni
