Fostul primar interimar Ruslan Codreanu a fost desemnat, duminică, președintele Partidului Puterea Oamenilor. Decizia a fost luată la Congresul formațiunii. Alături de Codreanu, în conducerea partidului se mai află și medicul pediatru Mihai Stratulat. Formațiunea numără deja peste o mie de membri.
Ruslan Codreanu a precizat că scopul partidului nou-creat este de a forma o comunitate pentru întreaga țară, iar prioritățile formațiunii se vor axa pe ecologie, educație și economie.
Fostul primar interimar a anunțat despre intenția de a-și crea propriul partid încă în luna ianuarie.
„Ne dorim un partid bazat pe obiective foarte clare și pe probleme foarte clare ale omului. Noi am spus și credem cu fermitate că glodul nu are ideologie de stânga sau de dreapta. Și glodul și sărăcia e despre noi”, spunea atunci Codreanu.
Precizăm că Ruslan Codreanu a deținut funcția de primar interimar al capitalei și a fost eliberat la 4 iulie 2019, cu voturile a 36 de consilieri din Partidul Liberal, Partidul Socialiștilor, Partidul Nostru, un consilier al Partidului Popular European și patru neafiliați.
Vezi și aceste știri

Cum se va numi partidul lui Ruslan Codreanu. Colectează cereri de aderare, ca să-și poată înregistra formațiunea politică

Ruslan Codreanu dă asigurări: „Nu suntem de-ai lui Plahotniuc”

Fostul primar interimar al capitalei Ruslan Codreanu își face partid politic. Medicul pediatru Mihai Stratulat e unul dintre susținători

Ping pong de replici pe Facebook. Codreanu: „Grilele de scurgere de pe Albișoara, puse de frumusețe. Dă-te jos de pe tron și mai calcă în realități”. Ceban: „Unii sunt buni pentru critică”

Constantin Codreanu solicită oficial retragerea cetățeniei române a premierului Ion Chicu
