Astfel, în cadrul investigaţiilor financiare paralele, ARBI a aplicat sechestre pe 14 bunuri, printre care șapte construcţii locative şi nelocative, două încăperi locative, patru terenuri pentru construcţie şi un capital social.
Suma totală a bunurilor indisponibilizate este de 7.823.318 lei.
În primele luni ale anului, ARBI a aplicat sechestre pe bunuri, dobândite ilicit, în sumă de peste 60 de milioane de lei, iar în 2020, cifra acestora a fost estimată la aproximativ 1,5 miliarde de lei.
Agenţia de Recuperare a Bunurilor Infracţionale este o subdiviziune autonomă din cadrul Centrului Naţional Anticorupţie, specializată în efectuarea investigaţiilor financiare paralele, indisponibilizarea bunurilor infracţionale, evaluarea, administrarea şi valorificarea bunurilor infracţionale indisponibilizate.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.