
S-a vaccinat în România sau în Republica Moldova? Imunizarea unui consilier din Cahul trezește suspiciuni (UPDATE)
Consilierul raional din Cahul Sergiu Rența a postat pe rețelele de socializare un document potrivit căruia alesul s-a imunizat cu vaccinul Pfizer. La scurt timp, consilierul a șters postarea, iar ulterior a declarat pentru tv8.md că s-a vaccinat nu în Republica Moldova, dar la Galați, în România. Totuși, anumite detalii din certificatul postat continuă să trezească suspiciuni. De exemplu, documentul este tradus în engleză, dar și în rusă.
・
UPDATE 15:00 Președintele Partidului Nostru, din care face parte Sergiu Rența, a cerut ca alesul să-și depună mandatul de consilier. Acesta se arată convins că alesul local s-a vaccinat în Republica Moldova. „După ce am citit comentariile consilierului nostru raional, cu toate că acest consilier e de la bun început în partid, din 2014, eu ca președinte a Partidului Nostru îl rog, în mod convingător, să-ți depună mandatul de consilier raional Cahul. Sergiu, așa nu se poate”, a declarat Renato Usatîi.
Potrivit stopfals.md, în adeverința de vaccinare emisă de autoritățile din România sunt inscripții doar în limbile română și în engleză. Acest lucru ar fi fost confirmat jurnaliștilor de către operatorii de la „linia verde” din România.
De asemenea, în certificatul lui Sergiu Rența este utilizat termenul IDNP pentru codul numeric personal, în timp ce, în România, e folosită prescurtarea CNP.

În Republica Moldova au fost vaccinate 38 de mii de oameni. Primele persoane imunizate sunt medicii din prima linie, care activează în secțiile de reanimare și terapie intensivă unde se tratează persoanele infectate, precum și medicii de familie și stomatologii.
Anterior, primăria orașului Cantemir a anunțat că întreaga echipă a fost imunizată împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer, asta deși nu fac parte din categoria celor care trebuie să fie vaccinați în mod prioritar.
Pe de altă parte, Ministerul Sănătății a declarat că a demarat o anchetă, după ce mai mulți funcționari publici din raionul Edineț s-ar fi vaccinat cu serul Pfizer.