Câteva zeci de oameni adunați în fața Curții Constituționale au sărbătorit decizia magistraților de a constata existența circumstanțelor de dizolvare a Parlamentului. Unii oameni au mari așteptări și spun că speră că situația de pe scena politică se va îmbunătăți.
„Asta e decizia poporului! Curtea Constituțională a satisfăcut dorința poporului, a luat o decizie foarte corectă, foarte bine gândită, cântărită” a declarat una dintre manifestantele care au venit în fața Curții Constituționale.
Totodată, după ce a ieșit din sediul Curții Constituționale, consiliera prezidențială Olesea Stamate a declarat că șefa statului Maia Sandu urmează să emită decretul de dizolvare, dar că acest lucru nu este posibil acum, în perioada stării de urgență.
Câțiva manifestanți au dat foc unui ziar socialist.
Vezi și aceste știri

La Cernăuți a fost demontat monumentul militarului sovietic

Așa-zisul ministru de externe din stânga Nistrului s-a întâlnit cu reprezentantul special al Ucrainei pentru reglementarea moldo-transnistreană
