Averea lui Gaburici: Venituri de peste jumătate de milion de dolari, case, mașini și companii

Averea lui Gaburici: Venituri de peste jumătate de milion de dolari, case, mașini și companii

Prim-ministrul Chiril Gaburici a avut pe parcursul anului trecut un venit total de peste jumătate de milion de dolari. Principala sursă a fost salariul de director general la Azercell, care i-a adus peste 600 de mii de dolari.

Pe lângă aceasta, premierul a încasat dividente de la Teliasonera în valoare de 11592 de coroane suedeze (aproximativ 25 de mii de lei). De asemenea, pe parcursul anului curent, șeful Executivului urmează să încaseze o compensație lunară de la aceeași companie în valoare de 18 480 de euro.

Totodată, premierul deține mai multe terenuri și loturi pomicole, patru imobile (două din ele fiind cumpărate în 2014).

Chiril Gaburici este proprietarul a două mașini, model Audi TT și VW Multivan, și a unei motociclete BMW. Valoarea totală a acestora este de circa 70 000 de euro.

Pe lângă conturile bancare declarate, Gaburici este singurul proprietar a două companii (Hala Auto SRL și Green Property SRL). De asemenea, acesta deține o cotă de participare de 33% în cadrul companiei M-Docs SRL.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.