Reprezentanții Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) s-a autosesizat pe marginea imaginile video apărute în spațiul public, care vizează cazul ex-judecătorului ucrainean Nicolai Ceaus, acestea fiind „în proces de verificare de către organul de urmărire penală”.
„Imaginile video apărute în spațiul public, care vizează cazul ex-judecătorului ucrainean Mykola Chaus, sunt în proces de verificare de către organul de urmărire penală și de către cel care asigură activitatea specială de investigație pe dosarul răpirii acestuia.Cu privire la evoluțiile pe dosar, urmărirea penală este în plină desfășurare, iar cele 2 persoane investigate în această cauză se află în stare de arest”, se menționează în nota emisă de PCCOCS.
Reprezentanții susțin că Procuratura va reveni cu informații odată ce vor deveni disponibile date cu relevanță de amploare pentru public.
Amintim că, luni, 17 mai, ex-judecătorul ucrainean Nicolai Ceaus a apărut într-un video pe un canal anonim de Telegram, anunțând că „„este viu și că acum este în siguranță” și a confirmat că a fost răpit, însă nu acum, ci în anul 2016. Ceaus nu a menționat unde se află, spunând că într-un final va ajunge în Ucraina unde va oferi mai multe declarații.
Citeste și: Banii, borcanul și răpirea: Cronologia evenimentelor în cazul ex-judecătorului Ceaus
Amintim că la 3 aprilie Nicolai Ceauș, judecătorul ucrainean care ar fi ascuns 150 de mii de euro în borcane și care este urmărit de Procuratura din Kiev pentru acţiuni de corupție, a fost răpit. Despre asta a anunțat avocatul acestuia Iulian Balan pe pagina sa de Facebook.
La mai bine de 50 de ore de la dispariția lui Ceauș, ministrul afacerilor interne, Pavel Voicu a venit cu mai multe detalii în acest sens. Oficialul a declarat că cei care l-au răpit ar fi cetățeni străini și că aceștia au reușit să traverseze frontiera Republicii Moldova cu Ucraina.
Reamintim că, Ceaus s-a ales cu un refuz din partea autorităților R. Moldova la solicitarea de a beneficia de azil politic în țara noastră. Magistratul s-ar afla la Chișinău din 2016.
Vezi și aceste știri

A apărut Ceaus! Ex-judecătorul ucrainean nu menționează locul aflării, dar face declarații despre adevărata răpire

Cazul Ceauș. O echipă a structurilor de stat ucrainene ar urma să vină la Chișinău să dea explicații despre dispariția ex-judecătorului
