Podcastul „Bilet în Parlament”: Unul ție, unul mie, iar unul pentru patrie. Cum se vor număra mandatele în viitorul Parlament (AUDIO)

Podcastul „Bilet în Parlament”: Unul ție, unul mie, iar unul pentru patrie. Cum se vor număra mandatele în viitorul Parlament (AUDIO)

Matematica în Parlament există și ea nu ți-i „trali-vali”. Trebuie moțiune simplă sau de cenzură? Adună voturi. Trebuie majoritate parlamentară? Adună voturi! Trebuie să treacă un proiect prin care împarți niște rublă sau influență? Adună voturi! N-ai voturi, n-ai nimic. Dar până a fi în Parlament și a aduna voturi, trebuie mai întâi acolo să ajungi. Pe 11 iulie, moldovenii vor trimite în - nu, nu acolo - în Parlament 101 de deputați. 19 partide vor să-și propulseze reprezentanții în viitorul Legislativ. Până în 2019, mandatele deputaților din partidele care au trecut pragul electoral se împărțeau în mod egalitar. Acum, însă, o nouă-veche formulă va favoriza partidele mai mari și le va marginaliza pe cele mici. Cum anume și de ce vă explică jurnaliștii Felicia Nedzelschi de la Agora și Ștefan Grigorița de la Radio Europa Liberă.

Dacă vă place ceea ce facem, dar și munca zilnică a întregii redacții AGORA, deveniți membrul comunității noastre, susținându-ne printr-un abonament. În acest fel, vom putea continua să criticăm și să analizăm, rămânând liberi și independenți. 

Toate episoadele de până acum pe găsiți pe Anchor.fm. La fel, ne puteți asculta pe Apple Podcast și Google Podcast.

Publicitate

https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/1065729325&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&show_teaser=true&visual=true

Bilet în Parlament · „Bilet în Parlament”, s7e1: Matematica mandatelor în viitorul Parlament

CELE MAI IMPORTANTE MOMENTE ALE EDIȚIEI:

00:44 - Discutăm prin ce sunt diferite alegerile parlamentare din 2021

05:37 - Cum Bogdan Țîrdea a fost „păpușarul” schimbării modului de numărare a mandatelor deputățești

12:44 - Cu câte procente ar trece în Parlament Partidul Forțelor Forțate sau Partidul Pipa Păcii, dar și blocurile PORC și CACA.

16:41 - Concluzii, recomandări și voie bună.

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal