Un bărbat din nordul țării a fost condamnat la închisoare pe viață pentru viol, acțiuni violente cu caracter sexual și hărțuire sexuală. Potrivit procurorilor, timp de doi ani acesta și-a abuzat și hărțuit sexual fiicele minore.
Potrivit probatoriului, în perioada 2018 – 2020, inculpatul și-a abuzat sexual fiica de 14 ani și a hărțuit-o pe sora acesteia de 11 ani. Abuzurile bărbatului erau sistematice și se întâmplau în timp ce mama fetelor era la muncă peste hotare, fetele rămânând în grija tatălui.
Totul a ieșit la iveală, peste doi ani, când fetița mai mare i-a povestit bunicii despre calvarul prin care au trecut, femeia anunțându-i pe oamenii legii, pe acest caz fiind pornită o cauză penală, iar agresorul reținut și deținut în custodia statului până la pronunțarea verdictului. Fiind audiat de procurori, bărbatul a pledat nevinovat.
Potrivit materialelor dosarului, acesta a mai fost în conflict cu legea, fiind anterior condamnat pentru acțiuni similare, comise față de soție. În același timp, victimelor violenței sexuale le-a fost oferită asistență medicală, socială și consiliere psihologică în vederea reabilitării.
Sentința nu este definitivă și poate fi atacată în condițiile legii.
Vezi și aceste știri

Noi sentințe în dosarul „Brăguță”: Din cei 13 gardieni care au fost condamnați, doar patru s-au ales cu închisoare cu executare

Un bărbat a sunat de 11 ori la 112 pentru a anunța despre minarea unor instituții de stat. A vrut să verifice eficiența servicilor specializate

O judocană și concubinul său polițist vor fi judecați pentru huliganism: Ar fi bătut un bărbat pentru o pretinsă datorie
Advertoriale

Pentru IMM – Victoriabank te ajută să-ți construiești o afacere modernă, durabilă și profitabilă cu Eu4Business EBRD Credit Line

Complexul locativ Alpha Residence și-a deschis ușile pentru locatari ( VIDEO)
