CEC a stabilit ordinea prealabilă de înscriere în buletinul de vot pentru ultimii cinci potențiali concurenți electorali

CEC a stabilit ordinea prealabilă de înscriere în buletinul de vot pentru ultimii cinci potențiali concurenți electorali

Comisia Electorală Centrală (CEC) a stabilit ordinea prealabilă de înscriere în buletinul de vot pentru ultimii cinci potențiali concurenți electorali. Este vorba de cei care au depus documentele de înregistrare ieri, 11 iunie.

Astfel, în urma tragerii la sorți, ordinea prealabilă de înscriere în buletinul de vot este următoarea:

20. Partidul Politic „PARTIDUL SCHIMBĂRII”

Publicitate

21. PARTIDUL POLITIC NOUA OPȚIUNEA ISTORICĂ

22. Partidul Politic Partidul Oamenilor Muncii

23. Stegărescu Ion (candidat independent)

24. Valico Veaceslav (candidat independent)

În conformitate cu prevederile legislației electorale, Comisia va examina dosarele depuse și va decide asupra înregistrării sau neînregistrării candidaților desemnați, în decursul a cel mult 7 zile de la data primirii actelor.

Precizăm că până acum, 22 de formațiuni politice și doi candidați independenți și-au anunțat intenția de a participa la scrutinul electoral din data de 11 iulie, 2021. 17 concurenți electorali deja au fost înregistrați de Comisia Electorală Centrală. Este vorba despre: Partidul Acasă Construim Europa, Partidul Acțiunii Comune ”Congresul Civic”, Blocul Electoral „Renato Usatîi”, Partidul Politic ”Șor”, Partidul Acțiune și Solidaritate, Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor, Mișcarea Profesioniștilor „Speranţa - Надежда”, Partidul Democrat, Partidul „Platforma Demnitate și Adevăr”, Partidul Unității Naționale, Partidul Politic „Democrația Acasă”, Partidul Legii şi Dreptăţii, Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei, Partidul Politic „NOI” și Alianța pentru Unirea Românilor. Iar din 8 iunie și Partidului Politic „Puterea Oamenilor.

De asemenea, alte șapte dosare se află în proces de examinare la CEC și anume, dosarele depuse de: Partidul „Patrioţii Moldovei”,  Partidul Regiunilor din Moldova, Partidul Schimbării, Partidul Oamenilor Muncii, Partidul Politic Alternative și Sanse, dar și candidații independenți Veaceslav Valico și Ion Stegărescu.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal