Igor Dodon, după închiderea secțiilor de vot din țară: Avem datele noastre și cred că rezultatul e conform așteptărilor (VIDEO)

Igor Dodon, după închiderea secțiilor de vot din țară: Avem datele noastre și cred că rezultatul e conform așteptărilor (VIDEO)

Liderul socialiștilor, cel care împreună cu echipa sa a făcut bloc electoral cu echipa comuniștilor, în frunte cu Vladimir Voronin este sigur că a acumulat un rezultat bun la alegerile parlamentare din 11 iulie. Mai mult, Dodon afirmă că-și dorește conlucrare cu PCRM în continuare în viitorul Parlament.

„Dragi concetățeni, mulțumesc pentru participare activă în scrutinul de azi. După atâtea discuții și crize, mă temeam că oameni nu o să iasă la vot, dar oameni au fost mai activi decât în turul întâi la prezidențiale. Asta, în condiții de căldură.

Mulțumesc că ați crezut că se pot delega oameni de încredere în Parlament. Mulțumesc celor din țară cât și de afară. Mulțumesc colegilor. Din calculele noastre, avem rezultate pe măsură.

Publicitate

Mâine se împlinesc două luni de la acordul cu PCRM. Am reușit să muncim ca o echipă unită. Sper că și mâine, după ce vom ști rezultatele, noi, stimați comuniști, vom lucra cot la cot în Parlament.

Sper să fie aprobate repede rezultatele alegerilor în Moldova. Este probabilitatea că va fi Parlament cu două - trei partide, dar nu trebuie să admitem criză politică.

Alegerile au trecut, tragem linia, se termină războaiele. Acum acumulăm încălcările și vedem dacă contestăm sau nu. Să fim responsabili. Am făcut măsurările noastre interne. Cred că avem un rezultat pe așteptate”, a spus Dodon.

Scrutinul parlamentar din 11 iulie s-a desfășurat cu prezența de 48% la urnele de vot și a fost cel de-a zecelea exercițiu electoral parlamentar din țara noastră. În total și-au exprimat alegerea 1,46 milioane de alegători, din totalul celor peste trei milioane de persoane cu drept de vot.

Pe teritoriul R. Moldova au mers la alegeri 1,26 milioane de cetățeni ai țării. De altă parte, în diasporă numărul alegătorilor se estimează la 199 mii de alegători.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal