*Acest material este sponsorizat

Fără stereotipuri în Comunitatea IT din Republica Moldova! Ce spun reprezentantele mai multor companii IT

Fără stereotipuri în Comunitatea IT din Republica Moldova! Ce spun reprezentantele mai multor companii IT

Domeniul IT atrage tot mai multe persoanele din întreaga lume. Milioane de oameni de diferite vârste, sex, etnii, confesiuni sau statut aleg profesii în IT, pentru că aceasta oferă nu doar în teorie, dar și în practică egalitate de șanse. Astfel, comunitatea IT „riscă” să devină una dintre cele mai inclusive și diverse, chiar dacă mai are mult de muncit pentru asta. Despre ce succese înregistrează în acest domeniu în Moldova, cinci membre ai Comitetului HR and Education au discutat în cadrul evenimentului „Diversitate, Echitate și Incluziune în comunitatea IT” organizat de Startup Moldova la inițiativa Tekwill. 

Dizabilitate, o non-piedică în IT

Comunitatea IT tinde să fie cât mai incluzivă pentru a oferi șanse egale și a nu pierde buni specialiști. Mai mult, aceasta poate fi o soluție pentru persoanele cu necesități speciale, întrucât le oferă destule instrumentele pentru a-și valorifica potențialul. 

„Pentru noi diversitatea înseamnă respectarea unicității fiecărei persoane și promovare în raport cu competențele sale”, afirmă Tatiana Medvedev, reprezentanta companiei Moldcell. Compania și-a adaptat sediul necesităților tuturor și în cadrul acesteia activează mai multe persoane cu dizabilități. „O echipă diversă aduce rezultate mai bune”, spune Tatiana. 

Un alt caz de succes este compania Cegeka, în cadrul căreia activează o persoană ce a căpătat o dizabilitate în urma unui accident și a decis să se reprofileze în IT.

„Persoanele cu necesități speciale sunt foarte ambițioase, vom continua să îi încurajăm”, spune Cristina Matciac, reprezentanta Cegeka.  

Totuși, angajarea persoanelor cu dizabilități  este de multe ori îngreunată de piedici birocratice.

„Conform legii ar trebuie să declarăm persoanele cu dizabilități la Agenție de Ocupare a Forțelor de Muncă, dar nu întotdeauna persoanele își doresc acest lucru”, spune Alina  Malbaș-Rotaru, reprezentanta companiei Noction. 

IT-iști și la 72 de ani

Chiar dacă profesiile din domeniul IT sunt asociate de cele mai multe ori cu tinerii, domeniul este deschis pentru persoanele de toate vârstele. „Cea mai în vârstă persoană din echipa noastră are 72 de ani, anterior activase ca profesor, iar acum este un adevărat guru pentru noi”,  povestește Sabina Paulesco, reprezentanta companiei Amdaris

Indiferent de unde ești, câți ani ai, de unde provii, ce religie sau orientare sexuală  împărtășești, poți fi sigur că lumea IT te va primi cu brațele deschise dacă dorești și poți să activezi în domeniu, susțin participantele la panel.

Mai multe femei, mai puțină discriminare

Una dintre problemele comunității IT este raportul mic de femei ce aleg acest domeniu în mare parte din cauza stereotipurilor. „Am observat o reticență din partea fetelor și femeilor față de profesiile din domeniul IT. Cred că o mare parte din vină o poartă școala și familia care nu le susțin”, spune Alina Malbaș-Rotaru, reprezentanta companiei Noction

Totuși tendințele se schimbă. În ultimii ani, datorită proiectelor și inițiativelor  menite să încurajeze fetele și femeile în IT, tot mai multe femei aleg să își construiască cariere în domeniul IT. 

Un exemplu în acest sens este și experiența companiei DevelopementAid. „În rezultatul unui proiect în parteneriat cu Tekwill, echipa noastră s-a mărit cu 10 angajate. A fost ceva unic”, povestește reprezentanta companiei, Anastasia Pendus. În cadrul companiei Moldcell, dintre cei 371 de angajați, mai mult de jumătate sunt femei. Reprezentanta Moldcell, Tatiana Medvedeva, spune că incluziunea femeilor a decurs natural, pentru că compania a promovat mereu egalitatea.

„Ne mândrim cu faptul că mai mult de 75% din dintre managerii de top sunt femei, ba mai mult și departamentul tehnic este condus de o femeie”, spune Tatiana. 

Incluziune și oportunități

Incluziunea presupune adaptare, structură flexibilă și primitoare pentru toți. „Incluziunea înseamnă și posibilitatea de a alege graficul de muncă, lucru în oficiu, part-time sau freelancing. Domeniul IT oferă toate aceste posibilități”, afirmă Anastasia Pendus, reprezentantă DevelopmentAid. Anastasia menționează că posibilitatea de a lucra de acasă sau part-time este deosebit de importantă pentru părinții ce au copii mici. Astfel, părinții vor putea să ofere mai mult timp copiilor fără a renunța la carieră. 

Incluziunea și diversitatea trebuie nu doar promovate, ci și educate, susțin participantele la panelul de discuții din cadrul evenimentului.

„Trebuie să investim în cultura corporativă pentru ca echipa să poată accepta persoane din orice grup”, menționează Iuliana Serbinovici, reprezentanta ATIC

De aceeași părere sunt și cei de la compania Orange, unde se organizează traininguri lunare pe diverse subiecte sociale.

„În această lună am desfășurat un training online, pe subiectul diversității și incluziunii, pentru a crește gradul de conștientizare al angajaților”, povestește reprezentanta Orange, Elena Donici. 

 „Diversitate, Echitate și Incluziune în comunitatea IT”, este organizat de Startup Moldova cu sprijinul Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID) și Suediei în cadrul Proiectului „Tekwill” implementat de ATIC, în parteneriat cu Izarra Community, Tech Women Moldova.

P.

Vezi și aceste știri
Au reușit să combată stereotipurile și să-și mobilizeze comunitățile. Vezi povestea a trei primare din R. Moldova

Au reușit să combată stereotipurile și să-și mobilizeze comunitățile. Vezi povestea a trei primare din R. Moldova

„Acest text este plin de stereotipuri”. O elevă de la un liceu din Chișinău îi cere Ministerului Educației să revadă conceptul cursului „Dezvoltare personală”. Reacția instituției

„Acest text este plin de stereotipuri”. O elevă de la un liceu din Chișinău îi cere Ministerului Educației să revadă conceptul cursului „Dezvoltare personală”. Reacția instituției

În Republica Moldova, sunt foarte puține fete care aleg să practice artele marțiale. Printre principalele motive se enumeră stereotipurile (INTERVIU)

În Republica Moldova, sunt foarte puține fete care aleg să practice artele marțiale. Printre principalele motive se enumeră stereotipurile (INTERVIU)

Vrei o carieră în sistemul bancar? MAIB lansează un programul de internship cu remunerare (VIDEO)

Vrei o carieră în sistemul bancar? MAIB lansează un programul de internship cu remunerare (VIDEO)

Circa 1200 de elevi, motivați să aleagă o carieră în IT și familiarizați cu perspectivele industriei

Circa 1200 de elevi, motivați să aleagă o carieră în IT și familiarizați cu perspectivele industriei

Centrul de Formare al Mobiasbanca - OTP Group. Ce opțiuni de instruire oferă și cum ajută angajații băncii pentru evoluția lor în carieră (VIDEO)

Centrul de Formare al Mobiasbanca - OTP Group. Ce opțiuni de instruire oferă și cum ajută angajații băncii pentru evoluția lor în carieră (VIDEO)

Advertoriale
Copiii știu mai bine: Pericolele nevăzute (VIDEO)

Copiii știu mai bine: Pericolele nevăzute (VIDEO)

Câștigă o casă de vis, două automobile și 150 de super premii de la Carpet Outlet

Câștigă o casă de vis, două automobile și 150 de super premii de la Carpet Outlet

Pregătește-te de vară și reabilitează-ți organismul cu trio-ul de detoxifiere biologic

Pregătește-te de vară și reabilitează-ți organismul cu trio-ul de detoxifiere biologic

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • Copiii știu mai bine: Pericolele nevăzute (VIDEO)
  Copiii știu mai bine: Pericolele nevăzute (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Natalia și Sergiu Nicoriuc s-au întors în țară după 14 ani de muncă în străinătate și s-au apucat de lemnărit (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: În căutarea jobului perfect (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Tatiana Miron, tânăra care a decis să revină din Spania pentru a dezvolta satele din Moldova (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Liderii lumii - sub lupă (VIDEO)
Cele mai populare
 • 1
  Uleiul, mai ieftin cu circa 15 lei! Prețurile afișate în magazine, după valul de scumpiri (FOTO)
 • 2
  „O fetiță de șapte ani zăcea cu o gaură în piept, prin care se vedea cum îi bate inima”. Povestea unui medic din Mariupol, despre 22 de zile de război
 • 3
  Johnson spune că Rusia are câștiguri lente în Donbas și cere ca Ucrainei să i se ofere sisteme avansate de rachete cu rază lungă de acțiune
 • 4
  Preţul gazelor în Europa continuă să scadă, în urma diminuării temerilor privind livrările din Rusia
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.