Reacția Ministerului de Externe la scandalul în care ar fi implicat ambasadorul R. Moldova la Moscova, Vladimir Golovatiuc

Reacția Ministerului de Externe la scandalul în care ar fi implicat ambasadorul R. Moldova la Moscova, Vladimir Golovatiuc

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a confirmat că ambasadorul R. Moldova la Moscova, Vladimir Golovatiuc a fost rechemat în țară. Acesta urmează să participe la consultări pe o perioadă nedeterminată în vederea clarificării modului de gestionare a activității misiunii diplomatice, cât și ale aspectelor care vizează comportamentul ambasadorului, menționează responsabilii de la MAEIE.

„Până la clarificarea tuturor circumstanțelor acestui caz se abține de la comentarii aferente informațiilor apărute în presa națională, cu mențiunea că în cadrul ministerului se promovează toleranță zero față de abuzuri de oricare tip. Respectul și protejarea demnității umane constituie unul din principiile de bază de care se ghidează serviciul diplomatic”, a declarat purtătorul de cuvând al Ministerului, Daniel Vodă.

Amintim că, în presă au apărut mai multe informații, conform cărora, Golovatiuc ar fi hărțuit sexual o angajată a ambasadei. Ulterior, ambasadorul a fost rechemat în țară.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.