Imediat după potențiala învestire a Guvernului Gavrilița ar urma modificări la cârma mai multor instituții, agenții și autorități. Despre aceasta comunică candidata desemnată la funcția de premier Natalia Gavrilița la emisiunea „Moldova în Direct”. Primele schimbări țin de secretarii de stat și funcționarii numiți politic.
Natalia Gavrilița că primele schimbări vor începe de la Guvern și țin de secretarii de stat. Se va întâmpla la prima ședință a noului Executiv.
„Planificăm să ne mișcăm foarte repede și imediat după învestire vom face o ședință de Guvern și vom face modificări acolo unde nu sunt necesare concursurile. Vorbim despre secretari de stat. Funcția de secretar de stat e una politică și poate fi modificată imediat. Vom completa ministerele în acest sens. De asemeni există agenții și autorități centrale unde numirea conducătorului este una politică și acolo tot ne vom mișca repede”, a spus Gavrilița.
Cât despre funcțiile unde persoanele sunt numite în bază de concurs, candidata la șefia Guvernului susține că ar putea fi modificate regulile.
„Acolo unde e necesar un concurs vom face o evaluare. Dacă este o funcție unde concursul nu este necesar pentru că este o funcție de responsabilitate politică s-ar putea și să schimbăm regulile și să eliminăm cerința de concursuri. Iar acolo unde considrăm că e bine să fie mai mulți candidați, să fie transparent, se vor organiza concursuri”, punctează Gavrilița.
Întrebată dacă astfel de modificările a regulilor nu vor șterge din încrederea cetățenilor, Gavrilița a menționat: „Am avut guverne peste guverne care au făcut concursuri și până la urmă tot persoanele apropiate organizatorilor au ajuns în funcție și apoi n-au putut fi eliminați. Credibilitatea noastră e în încrederea cetățeanului și de aceea venim cu un mandat foarte puternic să curățăm instituțiile statului”.
AGORA amintește că la 3 august Natalia Gavrilița a prezentat echipa candidaților pentru funcții de miniștri în viitorul Guvern. În aceeași zi a fost publicat și Programul de guvernare care va fi prezentat în ședința plenară din 6 august. Acesta a fost intitulat „Moldova vremurilor bune” și prevede un șir de măsuri prin intermediul căror noua garnitură a Guvernului își propune să redreseze situația în mai multe domenii de activitate.
Vezi și aceste știri

Prepare for Future | Olesea Gălușcă: Industria creativă din Moldova poate deveni pilonul cel mai important al economiei Moldovei

„Gata cu monopolul”: Spînu anunță că toți operatorii de taxi vor putea prelua pasageri de la aeroport

Comisia Europeană, așteptată să anunțe măsurile de răspuns la subvențiile prevăzute de SUA pentru industrie
Advertoriale

La Chișinău vor fi amenajate curți ideale pentru trai ca în Europa (VIDEO)

Continuăm campania „Generația Inteligenței Financiare”. Urmăriți al doilea episod în limba rusă al serialului „Cunoaște sensul banului cu Emily” (VIDEO)
