Reacția lui Platon după publicarea imaginilor video pe care acesta le-ar fi trucat pentru a o denigra pe Maia Sandu

Reacția lui Platon după publicarea imaginilor video pe care acesta le-ar fi trucat pentru a o denigra pe Maia Sandu

Veaceslav Platon a venit cu o reacție după ce Jurnal TV a prezentat mai multe imagini video pe care acesta le-ar fi trucat pentru a o denigra pe Maia Sandu. Controversatul om de afaceri a anunțat că va da în judecată postul de televiziune Jurnal TV.

„Aseară, A. Cozer s-a depășit pe sine în josnicie și prostie. A făcut un fake și îl atribuie altora, mai ales după ce a trecut campania electorală. Interesant, ce va spune în judecată despre această perversiune morală, îmbibată de ură și agresiune față de tot ce este frumos? Voi iniția un proces judiciar chiar azi”, a scris Platon pe pagina sa de Facebook.

În replică, jurnalistul Alex Cozer a declarat că „după cum ți-am transmis și direct, nu mi-a fost frică de Plahotniuc, nu are deci nici cum să-mi fie frică de o copie jalnică a sa, care ești tu”.

„Eu sper din suflet despre Platon să vorbesc tot mai puțin sau deloc în emisiuni sau alte luări ale mele de poziție. Cei care trebuie să vorbească deja sunt procurorii și instanțele. Alți procurori și altfel de instanțe, total diferite de ce am avut până acum. Sunt mulțumit că, alături de colegi, în calitate de jurnalist, am încercat să-mi fac treaba încă din prima zi în care a fost eliberat de Stoianoglo și i-am urmărit cu atenție „ascensiunea”, împiedicându-l într-o serie de atacuri asupra țării și cetățenilor ei”, a scris Alex Cozer pe Facebook. Jurnalistul îl îndeamnă pe Veaceslav Platon să vină acasă și să se prezinte în fața instanțelor.

Amintim că, în seara zilei de 4 august, postul de televiziune JurnalTV a prezentat un material video fals care ar fi fost făcut la comanda controversatului om de afaceri, Veaceslav Platon și deputatului Ilan Șor, pentru a o denigra pe președinta Maia Sandu. Ulterior, Șor a venit cu o reacție în care a declarat că „se vede cu ochiul liber că este un fals făcut neprofesionist”.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.