Prima ședință a Parlamentului din sesiunea de toamnă, stabilită pentru joi. Despre ce se va discuta

Prima ședință a Parlamentului din sesiunea de toamnă, stabilită pentru joi. Despre ce se va discuta

Parlamentul se va întruni joi, 9 septembrie 2021, în prima ședință din sesiunea de toamnă a anului curent.  Biroul permanent al Legislativului a aprobat, în ședința de astăzi, Hotărârea privind convocarea Parlamentului în ședințe plenare și ordinea de zi pentru prima ședință.

Astfel, deputații vor examina modificarea mai multor acte normative, inclusiv Legea privind Comisia Națională a Pieței Financiare, Legea Concurenței, Codul Fiscal, Legea cu privire al funcția publică și statutul funcționarului public etc.

De asemenea, parlamentarii vor audia raportul anual de activitate al Comisiei Naționale a Pieței Financiare pentru anul 2020 și vor examina proiectele de hotărâre privind demisia unor deputați, precum și cel de numire a unui judecător la Curtea Supremă de Justiție.

Ședința plenară din 9 septembrie curent va începe la ora 12.00.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.