Șase foști și actuali angajați ai Ministerului Afacerilor Interne (MAI) au fost reținuți în dimineața zilei de marți, pe mai multe capete de acuzare, în cadrul urmăririi penale inițiate pe un caz ce ține de fabricarea unui dosar penal.
„Au fost documentate acțiuni ce țin de fabricarea unui dosar penal privind o pretinsă infracțiune de natură sexuală, care ar fi fost săvârșită de un fost angajat MAI”, se arată într-un comunicat al Serviciului de Informații și Securitate (SIS).
Ofițerii spun că bănuiții, folosindu-se de statutul special, ar fi racolat o persoană în vederea denunțării false cu bună ştiinţă și ar fi asistat-o în falsificarea probelor prezentate, cu utilizarea tehnicii speciale.
În cazul în care angajații MAI vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă pedeapsă penală cu închisoare de la doi la șapte ani, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii pe un termen de la cinci, la zece ani.
Operațiunea a fost desfășurată de către SIS, Serviciul Protecție Internă și Anticorupție al Ministerului Afacerilor Interne și Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale.
Vezi și aceste știri

Șapte polițiști, în vizorul SPIA. Ofițerii și subofițerii riscă închisoare după ce au primit mită de la șoferi

Serviciul de Informații și Securitate, sesizat de Curtea de Conturi în legătură cu atacul cibernetic asupra paginii web
