Dezbateri aprinse la ședința CSP! Procurorul general Alexandr Stoianoglo a intervenit în cadrul ședinței fără a fi invitat (FOCUS)

Dezbateri aprinse la ședința CSP! Procurorul general Alexandr Stoianoglo a intervenit în cadrul ședinței fără a fi invitat (FOCUS)

Dezbateri aprinse la ședința Consiliul Superior al Procurorilor pe marginea sesizării depuse de deputatul PAS Lilian Carp. În cadrul ședinței a intervenit procurorul general Alexandr Stoianoglo, fără a fi invitat. Acesta a declarat că dorește să prezinte cererea și argumentele sale privind subiectul de pe ordinea de zi a ședinței de astăzi. 

Ministrul Justiției Sergiu Litvinenco l-a acuzat pe Stoianoglo că ar pune presiune pe membrii CSP după ce acesta a declarat că deciziile luate de membrii CSP ar putea avea consecințe legale, de ordin contravențional. Între cei doi a urmat un schimb de replici.

„Faceți presiune publică asupra membrilor CSP. Ați venit complet neregulamentar la o ședința la care nu trebuie să participați. Cu ce ocazie ați venit acum aici. Ați venit aici și ați dat din deget către membrii CSP”, a menționat Litvinenco.

„Eu am venit să depun o cerere aici. Vă avertizez, am venit să depun o cerere”, a declarat Stoianoglo.

În cele din urmă, Stoianoglo a părăsit ședința CSP. Ședința continuă, deși unii membri ai CSP au solicitat să se treacă la procedura de vot sau de deliberare.

Procurorul general a solicitat și recuzarea a cinci membri CSP, printre care și ministrul justiției, Sergiu Litvinenco.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.