
Campionii Irina Rîngaci și Victor Ciobanu ar urma să primească premiu de 100 de mii de lei din partea municipalității
Primăria Chișinău intenționează să suțină cu premiu de 100 de mii de lei pe cei doi campioni mondiali, sportivi ai R. Moldova, Irina Rîngaci și Victor Cioban. Cel puțin aceasta propune primarul capitalei Ion Ceban. Inițiativa urmează să fie examinată în Consiliul Municipal Chișinău.
・
„Conducerea îi observă și intervine atunci când sunt apreciați în alte țări. Aici trebuie să zic că-mi pare un pic rău. Vreau să-i felicit din numele primăriei și locuitorilor capitalei. Și vreau să anunț că am discutat în acest weekend cu mai mulți colegi despre cum putem să-i susținem pe campionii care ne reprezintă peste hotarele țării. Vom veni cu propunerea ca din partea municipalității să oferim un premiu de 100 de mii de lei”, a spus la ședința operativă săptămânală primarul Ion Ceban.
Propunerea va fi dezbătură de consilierii municipali.
În altă ordine de idei, Ceban a mai menționat că municipalitatea planifică să crească de trei ori bugetul pentru domeniul Cultură și să întreprindă măsuri pentru finanțarea opțiunilor sportive din instuțiilor educaționale, dar și a sportului mare.
AGORA amintește că, sportiva Irina Rîngaci a devenit prima luptătoare din Moldova care a devenit campioană mondială la lupte femenine seniori. La aceleași întreceri, sportiva Iulia Leorda a devenit vicecampioană mondială.
La scurt timp, țara noastră s-a mai ales cu un capion. Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a devenit campion mondial în categoria de greutate 60 kg. În ultimul act, el l-a învins pe Zholaman Sharshenbekov din Kîrghistan, pe care, anterior, l-a învins și la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Performanțele sportivilor sunt o premieră pentru R. Moldova care nu a mai avut până acum medalii de aur la întrecerile mondiale.