Consiliul Municipal Chișinău a dispus alocarea a circa patru milioane de lei pentru a achita despăgubiri victimelor incendiului de la Buiucani și pentru reparația acoperișului blocului din strada I. Pelivan din sectorul Buiucani al capitalei. Propunerea a fost susținută de 48 de consilieri municipali.
Platforma DA a propus un amendament la proiectul de decizie, prin care a condiționat transferul banilor pentru reparația acoperișului, prin prezentarea semnăturilor tuturor locatarilor blocului.
Proiectul de decizie aprobat prevede că Primăria va compensa, din sursele financiare disponibile în Fondul de rezervă, prețul apartamentelor care au ars. Totodată, aproape trei milioane de lei vor fi transferate celor 20 de familii care au avut de suferit de pe urma incendiului. Mai exact, proprietarii vor primi despăgubiri de 9.000 lei pe metru pătrat.
În plus, va fi reparat și acoperișul blocului respectiv, situat pe strada I. Pelivan din sectorul Buiucani al capitalei.
Anterior, municipalitatea a anunțat că toți proprietarii celor 20 de apartamente de la mansarda care a ars vor fi despăgubiți cu suma investită la achiziționarea locuinței, plus câte 50 de mii de lei, pentru mobilier și bunuri personale care au fost distruse de foc. Totodată, au fost deschise mai multe conturi bancare pentru susținerea acestor familii.
Mansarda care a fost mistuită de flăcări nu poate fi restabilită, spun specialiștii. Mai mult, ar fi vorba despre aceeași companie care a ridicat și mansarda ce a luat foc anterior, pe strada Independenții din capitală. Ambele au fost construite cu grave încălcări.
Amintim că, la stingerea incendiului, au intervenit 70 de pompieri, iar unul a fost rănit. Din fericire, nu au fost raportate victime. Familiile care locuiau la mansarda care a luat foc au fost cazate, temporar, în altă parte.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență examinează trei versiuni de izbucnire a incendiului. O primă ipoteză este legată de un scurtcircuit în rețeaua electrică a blocului.
Vezi și aceste știri

Nagacevschi, față-n față cu CMC. Nici de această dată nu i-a convins pe aleșii locali să îl voteze în funcția de viceprimar

Primăria Chișinău achiziționează tehnică nouă pentru deszăpezirea și salubrizarea municipiului

Au fost deschise conturi bancare pentru susținerea familiilor rămase fără apartamente în incendiul de la Buiucani
Advertoriale

Pentru IMM – Victoriabank te ajută să-ți construiești o afacere modernă, durabilă și profitabilă cu Eu4Business EBRD Credit Line

Complexul locativ Alpha Residence și-a deschis ușile pentru locatari ( VIDEO)
