Drago Kos, desemnat de Maia Sandu în calitate de membru al Comisiei de evaluare a performanțelor Procurorului General

Drago Kos, desemnat de Maia Sandu în calitate de membru al Comisiei de evaluare a performanțelor Procurorului General

Președinta Maia Sandu l-a desemnat pe expertul internațional anticorupție, Drago Kos, în calitate de membru al Comisiei de evaluare a performanțelor Procurorului General.

Drago Kos a fost, timp de zece ani, președinte al Grupului de State împotriva Corupției (GRECO) al Consiliului Europei.

Pe data de 4 noiembrie, Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a solicitat inițierea procedurii de evaluare a performanțelor Procurorului General (suspendat de drept din funcție), Alexandr Stoianoglo.

Menționăm că, azi, 22 noiemrbie, fosta procuroră a Direcției Naționale Anticorupție (DNA) din România, Mariana Alexandru a fost desemnată membră din partea Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) în componența Comisiei de evaluare a performanțelor procurorului general suspendat Alexandr Stoianoglo

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.