INTERVIU | Este Chișinăul un oraș în care vrei să locuiești? (VIDEO)

Anetta Dabija
Anetta Dabija

Activistă în domeniul protecției patrimoniului construit și a urbanismului durabil

Documentează și cercetează subiecte legate de Chișinău și dezvoltarea urbană durabilă.

INTERVIU | Este Chișinăul un oraș în care vrei să locuiești? (VIDEO)

Despre orașul nostru ar trebui să vorbim la fel de des cum discutăm despre subiecte politice. Pentru că tot ce se întâmplă aici - toate deciziile, proiectele care țin de Chișinău ne afectează direct viețile noastre de zi cu zi. De aceea am decis să lansăm un produs media dedicat doar orașului nostru - #ChișinăuTalks.

Conceptul presupune o serie de interviuri cu oameni care contribuie la bunăstarea orașului. Invitații și invitatele noastre activează în diferite domenii precum: arhitectură, urbanism, design, business, mobilitate durabilă, patrimoniu construit, activism local și multe altele. Ceea ce îmi doresc prin acest proiect e să abordăm subiectele orașului nostru altfel decât ne-am obișnuit noi să o facem de obicei. Mai exact să nu vorbim doar despre problemele acestuia ci și despre oportunități, potențial, resurse și mai ales despre ce putem face mai bine ca să locuim într-un oraș mai bun. 

Primul nostru interviu este dedicat dezvoltării urbane și urbanismului din Chișinău.

Alexandru Munteanu este primul invitat și este urbanist de profesie (a absolvit facultatea de Urbanism și Arhitectură, Specialitatea Urbanism și Amenajarea Teritoriului, UTM și deține diplomă de dublu masterat în Dezvoltare Urbană și Cooperare Internațională - Universitatea Tehnică din Darmstadt, Germania și Institutul de Urbanism din Grenoble, Franța).

În prima discuție am încercat să aflu cum vede Chișinăul o persoană care studiază „orașele”. Alexandru consideră că orașul nostru este unul complex - cu multe oportunități și cu multe probleme. Dincolo de asta nu trebuie să uităm că totuși Chișinăul este o capitală și asta îl face și mai greu de administrat. Am vorbit despre siguranța orașului, calitatea vieții în Chișinău, despre date, despre viziunea orașului, despre faptul că pe alocuri iluminatul stradal nu este pentru oameni și despre locurile frumoase din capitală. De asemenea mi-a fost interesant să aflu despre studiile din domeniul urbanismului și mai exact diferențele dintre ceea ce studiem aici și ceea ce se studiază în universitățile din afară.

Interviul a culminat (ca și celelalte pe care planificăm să le organizăm) cu întrebarea: Este Chișinăul un oraș în care vrei să locuiești?

E o întrebare care ar trebui să ne-o punem fiecare dintre noi și care planific să o adresez fiecărui/fiecărei invitat sau invitate la #ChișinăuTalks.

În următorul interviu vom discuta despre Chișinău împreună cu cineva din domeniul arhitecturii. Întrebările pentru invitații noștri sunt mai mult decât binevenite (ne puteți transmite întrebări pe pagina noastră de Facebook / Save Chișinău sau la adresa de email info@savechisinau.org).

Avem puterea să ne ajutăm unii pe ceilalți….

Dacă și tu crezi că ceea ce citești pe acest site sunt informații importante, atunci susține munca redacției AGORA cu un abonament digital ca să devină mai bună, să facă știri deosebite, interviuri mai interesante, articole și povești care să te facă să vrei să le recitești și să le distribui prietenilor tăi.

Mai mult, răsplătim fiecare abonat cu un set de produse locale, împachetate cu dragoste de echipa de la From the Heart Shop, astfel contribuim împreună la promovarea produselor de-acasă, din Moldova.

Devino de astăzi Susținător, Fan sau Ambasador AGORA

Vezi și aceste știri
OPINIE | Strada 31 august din capitală și viziunea autorităților pentru transportul alternativ

OPINIE | Strada 31 august din capitală și viziunea autorităților pentru transportul alternativ

ANALIZĂ | Cum funcționează Primăria Chișinău și ce fac consilierii municipali (FOTO, VIDEO)

ANALIZĂ | Cum funcționează Primăria Chișinău și ce fac consilierii municipali (FOTO, VIDEO)

OPINIE | Ziua Internațională pentru conservarea monumentelor: Cum își protejează Chișinăul patrimoniul cultural

OPINIE | Ziua Internațională pentru conservarea monumentelor: Cum își protejează Chișinăul patrimoniul cultural

Advertoriale
Aveți nevoie de un televizor nou? LG vă propune o gamă variată de televizoare pentru toate gusturile

Aveți nevoie de un televizor nou? LG vă propune o gamă variată de televizoare pentru toate gusturile

Maib reinventează aplicația mobilă și Internet Bankingul pentru Business Banking

Maib reinventează aplicația mobilă și Internet Bankingul pentru Business Banking

Vasilii Macovei, manager regional Nord: „La Microinvest finanțăm orice idee de dezvoltare” (INTERVIU)

Vasilii Macovei, manager regional Nord: „La Microinvest finanțăm orice idee de dezvoltare” (INTERVIU)

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • Copiii știu mai bine: Radiografia succesului (VIDEO)
  Copiii știu mai bine: Radiografia succesului (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Clasa politică, la control (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Ce-și doresc femeile? Ce-și doresc bărbații? (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Pune-un ban deoparte (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Totul despre bani (VIDEO)
Cele mai populare
 • 1
  Ultimă oră! Un m3 de gaze va costa 15,18 lei cu TVA. ANRE a aprobat noul tarif care se va aplica din 1 ianuarie curent. Reacția directorului MoldovaGaz (DOC)
 • 2
  Serghei Lavrov: „Dacă depinde de Rusia, nu va fi război” cu Ucraina. Propunerile Statelor Unite, mai bune decât cele venite de la NATO
 • 3
  Ce înseamnă sistemul SWIFT și ce consecințe ar avea eliminarea Rusiei. Precedentul iranian
 • 4
  Pentru a treia oară, Becul AGORA a ajuns la Parlament. Cum a reacționat Olesea Stamate când i-a fost înmânat trofeul (VIDEO)
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.