Messi, decisiv pentru PSG, Ronaldo, apatic cu Chelsea

Parisul s-a deplasat la Saint-Étienne pentru derby-ul etapei a 15-a. Liderul clasamentului a bătut cu 3-1 pe Stade Geoffroy-Guichard „lanterna roșie” a campionatului. Echipa din capitala Franței a început bine meciul, iar în minutul 5 Neymar a marcat, însă golul său a fost anulat pe motiv de offside. Deși e pe ultimul loc, Saint-Etienne a deschis scorul prin Bouanga în minutul 25 al meciului. Spre sfârșitul primei reprize, misiunea ultimei clasate a devenit aproape imposibilă.

Kolodziejczak a primit cartonașul roșu pentru un fault la Mbappe din postura de ultim apărător. Din lovitura liberă, Parisul a deschis scorul după lovitura de cap a lui Marquinhos. A doua repriză s-a jucat doar la o singură poartă, iar spre final, PSG a marcat decisiv prin Di Maria, după o pasă de geniu a lui Messi. În prelungirile meciului, Marquinhos a închis tabela după o nouă pasă de gol a lui „la pulga”. PSG rămâne pe primul loc, la distanța de 14 puncte față de Nice, iar Saint-Etienne nu părăsește ultimul loc, situându-se la 2 puncte în spatele primului loc care scapă de retrogradare.

În celălalt meci tare din această duminică, Chelsea și Manchester United și-au împărțit punctele. Meciul de pe Stamford Bridge a fost extrem de tacticizat în prima repriză, ca mai apoi să fie mai spectaculos în al doilea mitan. Sancho a deschis scorul în minutul 50, iar, după 19 minute, Jorginho  a reușit să egaleze din penalty. Cristiano Ronaldo nu a reușit nimic notabil în această etapă, iar în prelungirile meciului a luat galben pentru proteste.

Chelsea rămâne în vârful clasamentului cu 30 de puncte, la un punct în fața lui City. United rămâne pe 8, cu doar 18 puncte.

Pentru echipa din Londra urmează meciul cu Watford în deplasare, iar diavolii roșii vor juca acasa cu Arsenal.

Autor: Dragoș Gheorghiță

Avem puterea să ne ajutăm unii pe ceilalți….

Dacă și tu crezi că ceea ce citești pe acest site sunt informații importante, atunci susține munca redacției AGORA cu un abonament digital ca să devină mai bună, să facă știri deosebite, interviuri mai interesante, articole și povești care să te facă să vrei să le recitești și să le distribui prietenilor tăi.

Mai mult, răsplătim fiecare abonat cu un set de produse locale, împachetate cu dragoste de echipa de la From the Heart Shop, astfel contribuim împreună la promovarea produselor de-acasă, din Moldova.

Devino de astăzi Susținător, Fan sau Ambasador AGORA

Vezi și aceste știri
Pe curând Champions League, bun venit Europa League: Ce vedete ale fotbalului internațional am putea vedea în primăvară la Tiraspol

Echipa spaniolă de fotbal Real Madrid a ajuns la Chișinău. Zeci de fani pe Aeroportul Internațional Chișinău (VIDEO)

Naționala de fotbal a Moldovei s-a clasat pe ultimul loc în grupa F din preliminariile Campionatului Mondial 2022