
În capitală, stocurile de vaccin Sputnik V și Johnson&Johnson s-au epuizat. Gîlca: Populația ne sună
Autoritățile municipale anunță că în capitală s-au epuizat stocurile de vaccin Sputnik V și Johnson&Johnson. Totodată, acestea sunt printre cele mai solicitate de către chișinăuieni. Despre aceasta a anunțat, la ședința serviciilor primăriei, șeful direcției generale asistență socială și sănătate a primăriei Chișinău, Boris Gîlca.
・
„În municipiul Chișinău nu avem disponibil două tipuri de vaccin. Este vorba despre vaccinul Johnson & Johnson și Sputnik V. Aceste două tipuri de vaccinuri s-au epuizat. Populația ne sună și solicită. Informăm cetățenii că nu intră în competența autorităților municipale procurarea vaccinului”, a spus Gîlca.
Totodată, în capitală se înregistrează cel mai mare număr de persoane imunizate pe țară.
„Rata de vaccinare din municipiul Chișinău este cea mai înaltă din Republica Moldova, 41 la sută, dar este insuficientă pentru atingerea imunității colective. Ne propunem ca în trei luni să atingem cifra de 70 la sută, care oferă comunității imunitate colectivă”, a menționat oficialul.
Gîlca a specificat că rata de imunizare este mai mare decât cifrele prezentate, întrucât mulți cetățeni și-au administrat serul în România.
În ceea ce privește vaccinarea în rândul medicilor și personalului din domeniul educațional din capitală, aceasta este de circa 97%.