La data de 23 decembrie, în stocurile disponibile vaccinării populației R. Moldova se numără 760 de mii de doze de vaccin împotriva infecției cu COVID-19. Aceasta este suficient la această etapă pentru administrarea dozelor întâi și doi, dar și pentru dozele booseter pentru cei care doresc să se imunizeze, comunică directorul ANSP.
din totalul acestor doze, nu sunt vaccinuri ce ar expira curând. Mai exact, primele ar urma să expire 200 de mii de doze de vaccin Moderna și asta în luna martie 2022.
AGORA menționează că până acum în R. Moldova au fost administrate 1.732.560 de doze de vaccin. În total, cu schema completă au fost imunizate 969.073. Cu alte cuvinte , acoperirea națională cu două doze de vaccin este de 28,42%.
În acvelați timp, de la inițierea administrării dozei booster au fost vaccinați cu a treia doză 50960 de persoane.

Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.