Avocații anunță grevă japoneză pentru perioada 18 - 19 ianuarie curent, după ce în Parlament a fost înregistrat un amendamentul președintei Comisiei juridice, numiri și imunități, deputata PAS Olesea Stamate. Acesta prevede excluderea imunității avocaților, ceea ce înseamnă că pentru reținerea, aducerea silită, arestarea sau percheziționarea avocatului în cazul comiterii unor infracțiuni nu va mai fi necesar acordul prealabil al Consiliului Uniunii Avocaților din Republica Moldova.
Potrivit deciziei adoptate, în cazul în care Parlamentul nu va admite solicitarea deputaților, Uniunea Avocaților din Republica Moldova (UARM) va declara grevă generală pentru perioada 20 ianuarie - 24 ianuarie, cu sistarea totală a activității de avocat, inclusiv a activității avocaților din cadrul sistemului asistenței juridice garantate de stat.
Decizia UARM a fost adoptată în cadrul ședinței extraordinare de luni, 17 ianuarie.
Amintim că, mai mulți avocați s-au arătat indignați de amendamentul înaintat de președinta Comisiei juridice, numiri și imunități a Parlamentului, deputata PAS Olesea Stamate, la legea cu privire la avocatură, care prevede excluderea imunității acestora. Avocații susțin că modificarea propusă atentează la independența avocatului în exercitarea profesiei și restrânge drepturile și libertățile profesiei de avocat.
De cealaltă parte, autoarea amendamentului, deputata PAS Olesea Stamate și ministrul justiției, Sergiu Litvinenco, consideră necesare modificările date, deși ambii au admis că vor organiza mai multe discuții în vederea găsirii unui consens pe acest subiect.