Mai multe persoane care ar fi răspândit informații false despre războiul din Ucraina, anchetate de PCCOCS și SIS

Mai multe persoane care ar fi răspândit informații false despre războiul din Ucraina, anchetate de PCCOCS și SIS

Mai multe persoane au ajuns în vizorul forțelor de ordine din Republica Moldova pentru că ar fi distribuit informații false care în contextul războiului din Ucraina. Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) în comun cu ofițerii SIS și SPIA al MAI anchetează acțiunile acestora.

Potrivit PCCOCS, bănuiții ar fi răspândit informații în mod sistematic, prin diverse mijloace – internet, TV, radio, presă tipărită.

„În cadrul investigațiilor  a fost stabilit faptul că aceste acțiuni au ca scop crearea în rândul populației din Moldova a unui climat afectiv favorabil războiului, inclusiv în vederea generării unor disensiuni sociale. Prin urmare, faptele sunt investigate prin prisma infracțiunilor prevăzute ale Codului penal”, se arată în comunicatul de presă.

Totodată, forțele de ordine îndeamnă cetățenilor de a se abține de la astfel de acțiuni.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.