Negocierile ruso-ucrainene de la Antalya s-au încheiat în urmă cu puțin timp. Potrivit șefului diplomației de la Kiev, Dmitro Kuleba, părțile nu au reușit să ajungă la un acord de încetare a focului.
„Suntem pregătiți pentru diplomație, căutăm soluții diplomatice. Dar atâta timp cât nu există, ne vom sacrifica dezinteresat, ne vom apăra, vom proteja oamenii de agresiunea rusă. Sper că formatul de astăzi va continua", a declarat Dmitro Kuleba.
Oficialul ucrainean a reiterat faptul că Ucraina nu are intenția de a îndeplini cerințele înaintate anterior de Rusia și a confirmat că cele două părți au discutat și despre coridoarele umanitare.
„Am auzit astăzi că încetarea focului este legată de cererile lui Putin la adresa Ucrainei. Ucraina nu a renunțat și nu va renunța. Suntem pregătiți pentru decizii diplomatice, dar în timp ce acestea nu sunt acolo, ne vom apăra cu abnegație pământul de agresiunea rusă”, a precizat oficialul ucrainean.
La rândul său, ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a confirmat că s-au purtat discuții în privința coridoarelor umanitare și că a explicat omologului său ucrainean ce măsuri întreprinde armata rusă pe teren.
„Astăzi, am vorbit în principal la inițiativa prietenilor noștri turci despre chestiuni umanitare. Am explicat ce măsuri ia armata noastră pe teren pentru a ajuta la atenuarea situației civile a civililor, care s-au dovedit a fi în mare parte ostatici, folosiți de batalioane așa-zise voluntare și forțele așa-zisei apărare teritorială ca scut uman”, a declarat ministrul rus de Externe la o conferință de presă în urma discuțiilor cu miniștrii de externe ai Ucrainei și Turciei.
„Ucraina a luat în considerare proiectul rus de rezolvare a conflictului și urmează să vină cu un răspuns”, a declarat Lavrov.Acesta a reiterat faptul că „operațiunea rusă în Ucraina” merge conform planului și că „Rusia nu intenționează să atace alte țări”, negând inclusiv faptul că Moscova ar fi atacat Ucraina.
Șeful diplomației ruse a criticat Vestul pentru înarmarea Kievului.„Cei care pompează Ucraina cu arme trebuie să înțeleagă că sunt responsabili pentru acțiunile lor”, a afirmat Lavrov.
Vorbind despre sancțiunile occidentale, ministrul rus a declarat că Rusia va lua măsuri pentru a-și proteja economia.
Vezi și aceste știri

Prima întâlnire ruso-ucraineană la nivel de miniștri de la începutul războiului în Ucraina va demara în scurt timp

Ministerul Economiei dă asigurări că nu există riscuri pentru economia țării legate de situația din Ucraina

Putin, contrazis de Ministerul Apărării: În Ucraina au fost trimiși militari în termen (VIDEO)
Advertoriale

Fă cunoștință cu viitorul, descoperă noul card ultra comod

EuroCreditBank continuă să ofere soluții pentru cei care preferă economiile în valută străină. Depozite la cele mai avantajoase condiții de 3,5% anual
