„Menționez că nici o persoană fizică sau juridică nu a finanțat studiile copiilor mei. Toate cheltuielile de studii au fost suportate de către noi, părinții lor. E cunoscut faptul că niciodată nu am investit în afaceri sau în apartamente și case luxoase, vile, mașini scumpe, obiecte de lux etc. Unica investiție serioasă făcută în ultimii 20 de ani este în studiile copiilor”, a reacționat Marian Lupu la investigația RISE Moldova.
„De pe conturile bancare obișnuite de card nu este posibil de efectuat transferuri internaționale. Asemenea tranzacții pot fi efectuate doar de pe conturi cu o asemenea destinație, de care, pe motive obiective, nici nu dispuneam. În aceste condiții, am transmis banii în numerar colegilor mei de la partid de atunci, care desfășurau activități de afaceri, și, în această virtute, dispuneau de conturi pentru asemenea transferuri și le-am adresat solicitarea să efectueze tehnic viramentul către Universitatea din Maastricht”, a explicat acesta.
Marian Lupu spune că acesta a fost singurul transfer efectuat, iar celelalte plăți au fost realizate „direct la fața locului”. A mai ținut să menționeze că Universitatea din Maastricht nu este o instituție „exclusivistă” și că „în cadrul ei învață foarte mulți studenți din țara noastră”.
Amintim că o investigație realizată de RISE Moldova a arătat că o firmă-căpușă controlată de ex-președintele PDM Vlad Plahotniuc ar fi plătit studiile unor copii de politicieni moldoveni la universități de prestigiu din străinătate. Printre aceștia, fiica lui Marian Lupu și cei doi copii ai lui Constantin Botnari, cunoscut în spațiul public pentru porecla „borsetka”.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.